Лист СЕУ Міністру юстиції України

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Шановний Павле Дмитровичу!

Громадське об’єднання «Союз експертів України» (СЕУ), яке створено в червні 1997 року та об’єднує понад 500 судових експертів, що атестовані Центральною експертно-кваліфікаційною комісією Міністерства юстиції України та внесені до державного Реєстру атестованих судових експертів, звертається до Вас з приводу питання щодо встановлення Міністерством юстиції непомірної плати за навчання та стажування судових експертів, які не працюють у державних спеціалізованих установах та самостійно на професійній основі здійснюють судово-експертну діяльність.

Відповідно до вимог Закону України «Про судову експертизу» (ч.1 статті.16, ч.3 статті 17, ч.2 та 3 статті 21) експерти, що мають намір самостійно здійснювати судово-експертну діяльність повинні скласти кваліфікаційний іспит в Центральній експертно-кваліфікаційній комісії Міністерства юстиції України та бути внесеними до державного Реєстру атестованих судових експертів, а також, у разі складання іспиту та атестації в ЦЕКК, кожні три роки підтвердити присвоєну кваліфікацію судового експерта з певної експертної спеціальності.

З прийняттям Закону України «Про судову експертизу» (1994 р.) експерти, що не працюють у державних установах неухильно дотримувались вимог Закону та постійно, відповідно до Положення про експертно-кваліфікаційні комісії та атестацію судових експертів від 09.08.2005 № 86/5 (що діяло на той час), проходили навчання (стажування) в експертних установах Мін’юсту та вносили плату, що відповідала реально затраченим лекційним годинам й складали іспит в ЦЕКК Мін’юсту. Проте, з прийняттям нового Положення про Центральну експертно-кваліфікаційну комісію при Міністерстві юстиції України та атестацію судових експертів від 09.12.2014 № 2083 (за керівництва в Мін’юсті напрямком експертного забезпечення правосуддя Пампухи Г.Г.) було значно збільшено плату за навчання (стажування) в експертних установах Мін’юсту. Так, плата в 2013 році за опанування спеціальністю експерта автотоварознавця (з теоретичних, правових та питань за фахом) складала в середньому 4500 гривень, за трьома спеціальностями експерта економіста (фінансовий стан підприємств, оподаткування, банківські операції) – відповідно за спеціальностями – 4600 грн., 4400 грн. та 10700 грн. З прийняттям Положення у новій редакції плата за навчання (стажування) збільшилась у рази. Наприклад, для отримання кваліфікації судового експерта економіста за всіма вищезгаданими економічними спеціальностями необхідно сплатити 39288 гривень. Така вартість не відповідає реальній кількості годин, що начитуються фахівцям, які проходять навчання та стажування. Крім того, до нових програм навчання, що складаються із 105 джерел лише з правових питань, включено значну кількість теоретичних наукових статей, що містять думки та тлумачення різних вчених про зміст визначення тих чи інших понять у галузі криміналістики і судової експертизи, які до цього часу мають дискусійних характер і ніяким чином не впливають на практичну діяльність судових експертів. Поряд з тим, багато джерел є застарілими та містять посилання на статі КПК 1961 року, а також відомчі нормативно-правові акти, що втратили чинність.

Нічим не обґрунтоване збільшення джерел, що підлягають вивченню, призвело до завищення лекційних годин та, як наслідок завищення розцінок і такої непомірної плати для фахівців, що мають намір отримати або підтвердити кваліфікацію судового експерта. У зв’язку із значним подорожчанням оплати за навчання (стажування), значна кількість професіоналів, що працювали в галузі судової експертиза, змушена була звузити напрямок використання своїх спеціальних знань та перекваліфікуватись в оцінювачів майна й отримати у Фонді державного майна України кваліфікаційне свідоцтво оцінювача. Слід зазначити, що плата за навчання, встановлена Фондом державного майна за напрямком «Оцінка нерухомих речей (нерухомого майна нерухомості)» складає – 2100 гривень, а «Оцінка колісних транспортних засобів» – 1100 гривень, «Оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів, у тому числі на об’єкти інтелектуальної власності» (що є найдорожчим напрямком оцінки) – 4000 гривень; вартість підвищення кваліфікації з певних напрямків оцінки майна складає від 800 – 1100 гривень.

Така непродумана політика з підготовки експертних кадрів призвела до значного відтоку бажаючих працювати у сфері судової експертизи. Наприклад, кількість приватних експертів, що були атестовані Мін’юстом у 2013 році складала понад 760 фахівців, а на кінець 2015 року біля 450.

Враховуючи викладене, звертаємось до Вас з проханням дати доручення щодо перегляду програм навчання та непомірних, нічим необґрунтованих розцінок, що встановлені за навчання та стажування судових експертів.

З глибокою повагою,

та сподіванням на справедливе вирішення піднятого нами питання.

За дорученням членів регіональних відділень, Правління громадського об’єднання «Союз експертів України»

Поділитися.

Коментарі закриті.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: