ВГО «СЕУ» представили змістовний звіт своєї роботи по напрямках за період 2022-2023 р. Так, Президент ВГО «Союз експертів України» Ігор Стародубов у своєму звіті розповів про представницьку діяльність «Союзу експертів України».
«Я та Галина Кузнєцова представляємо нашу організацію в Національному агентстві з акредитації, яке добре знають всі експертні установи, тому що вони проходять цю акредитацію, отримують відповідність стандартам якості, і я дуже вдячний Агентству та Галині Олександрівні за цю плідну та ефективну роботу. Також «Союз експертів України» представлений в Українському національному Комітеті Міжнародної торгової палати. Там представлені я та Олександр Машиніченко. Сподіваюсь, що таке представництво та наша активна робота в подальшому допоможе нам при підтвердженні кваліфікації судових експертів міжнародними інстанціями і наданню нашим експертам статусу міжнародних експертів. Крім того, ми результативно попрацювали з багатьма комітетами щодо питань розрахунку збитків заподіяних в наслідок військової агресії рф. Було проведено багато нарад, спільних конференцій і результатом цієї роботи стала Методика, розроблена Фондом державного майна та Міністерством економіки. Ця методика всім добре відома, адже є обов’язковою для експертів і оцінювачів при роботі з підрахунку збитків заподіяних військовою агресією. Завдяки співпраці із Міністерством юстиції, там з’явилися судові експерти. Адже спочатку в цій методиці були тільки оцінювачі», – розповів Ігор Стародубов.
Від 04.03.2022 року в рамках ВГО «Союз експертів України» було запроваджено ФОНД ДОПОМОГИ ЕКСПЕРТАМ. Наша команда почала роботу зі зверненнями до наших колег, українських та міжнародних організацій з допомоги, а також наших колег за кордоном.
Також було підписано декілька меморандумів, зокрема з Національною асоціацією адвокатів, та з Державною судовою адміністрацією, є підписаний меморандум з ДП «Інформаційні судові системи».
Крім того, ВГО «Союз експертів України» виступив ініціатором започаткування проекту з підготовки експертів та інших зацікавлених осіб щодо процесу підключення до електронного суду, тому що до 18 жовтня це прямий обов’язок кожного експерта.
В ході засідання представник Методичної ради Надія Армаш докладно розповіла про роботу ради.
«Дійсно, той час який припав на нашу роботу, є досить складним і це зумовлює напрямок роботи і громадської організації, і в цілому, методичної ради. З початку військових дій і по сьогодні ми займаємося методичним забезпеченням тої експертної роботи, яку виконує і «Союз експертів України», і власне, також що стосується умов роботи експертів в України щодо розрахунку збитків, компенсації, і методичного забезпечення щодо компенсаційних механізмів. Звичайно, що до громадської організації, яка опікується експертною діяльністю звертаються за роз’ясненнями досить багато осіб: це і приватні консультації, і колеги з адвокатських об’єднань щодо застосування тих чи інших методик. За визначений період Методичною радою було проведено декілька засідань якраз щодо цих питань. Безпосередньо, це надання роз’яснень і методик щодо проведення економічних і товарознавчих досліджень. Сподіваюсь, що роботу методологічної ради буде перезапущено і всі ми активно долучимося до роботи з методичного забезпечення діяльності експертів на повну потужність».
В свою чергу, віцепрезидент з економічного напряму Галина Кузнєцова розповіла про роботу експертів-економістів. «За цей період було проведено три семінари. Слід зазначити, що економічна секція в нас дуже активна. Ми завжди збираємо 30-35 експертів на наші зустрічі, навчились ефективно працювати в онлайн-форматі у зв’язку з ситуацією в Україні. Також зазначу, що зараз активно ведеться робота із Міністерством юстиції щодо розробки і розрахунку експертогодини.
Щодо себе, то я входжу до змінного складу Центральної експертної кваліфікаційної комісії Міністерства юстиції України. Крім того, я увійшла до складу секції судово-економічної експертизи НКМР при Міністерстві юстиції України. Це дуже позитивний момент для подальшої роботи щодо своєчасного методичного забезпечення наших експертів-економістів. І як вже говорив Ігор Вадимович, ми продовжуємо співпрацю з Національним агентством з акредитації України. Робота ця дуже складана, вона відбувається під наглядом ЄС, але ця робота виконується нами на найвищому рівні», – розповіла Галина Кузнєцова.
В своє чергу, віцепрезидент з напряму будівельно-технічних та оціночно-земельних досліджень Олександр Салтиков зауважив, що сьогодні відновлення роботи «Союзу експертів України» є дійсно актуальним та необхідним рішенням.
«Враховуючи той стан який в нас був, а це був і коронавірус в 2021 році, і військові дії в 2022 році і зараз, ми дійсно збирались в онлайн-режимі, обговорювали ті проблемні питання, які були і так продовжуємо це робити сьогодні, і це важливо, – зазначив він. – Наші експерти були на нараді та проводили обговорення що стосувались написання та підготовки методичних рекомендацій із розрахунку збитків від військової агресії. В 2022 році я, як керівник науково-дослідної роботи спільно з колегами розробили методичні рекомендації щодо обрахунку збитків саме завданих військовою агресією. У вересні Мінюст їх затвердив, і ми користуємось ними по сьогодні».
Виступив перед представниками правління й віцепрезидент з напряму оцінки майна та майнових прав та професійної оціночної діяльності Олексій Мухін. «Хотів би розповісти колегам що стосується співпраці з Фондом державного майна в контексті оціночної діяльності. Напрямів нашої роботи є декілька. Зараз в ФДМ була нарада і вони ще раз наголосили на тому, що проведення оцінки саме для оподаткування зараз під особливим контролем. Тому вони вимагають від громадських організацій зі свого боку максимально жорстко підходити до можливих зловживань серед оцінювачів, в тому числі шляхом рецензування їх звітів, – розповідає Олексій Мухін. – Ми активно приймаємо участь, як в роботі екзаменаційної комісії, так і в рецензуванні. В цілому, наразі можна говорити, що на ринку відбувається певне очищення. Тобто лишається тільки професійна, фахова спільнота оцінщиків.
Також хочу наголосити. Що ці останні роки ми чекали певних змін законодавства в сфері оціночної діяльності, які зможуть привести до того, що оцінювачі будуть більш прискіпливо відноситися до своєї роботи. Зараз є остаточна редакція нового законопроекту про оцінку. Ми приймали участь в його написанні і заплановано, що в жовтні він буде внесений у сесійну залу. Цей закон має бути революційним, адже докорінно змінить і регулювання оціночної діяльності, і кількісний склад оцінювачів, і крім того, там суттєво зміниться співпраця з саморегулівними організаціями. Це дозволяє нам з певним оптимізмом дивитися в майбутнє».
В свою чергу віцепрезидент з напряму товарознавчої діяльності Ольга Желавська розповіла про роботу секції та виклики, які постали перед експертами. «Були дві секції. Перша була присвячена обговоренню методики розрахунку збитків, оскільки вона викликала масу питань, тож ми шукали шляхи їх вирішення. Крім того, було засідання щодо дисциплінарних стягнень відносно експертів-товарознавців», – повідомила вона.
Також виступив Олександр Дорошенко – віцепрезидент з напрямку досліджень в сфері інтелектуальної власності, який наголосив на тому, що сьогодні сфера інтелектуальної власності в Україні активно реформується, і експерти Союзу беруть безпосередню участь в цій роботі, особливо, що стосується правового регулювання інтелектуальної власності, аналізу експертної практики, аналізу висновків, які готуються в процесі захисту прав на інтелектуальну власність.
Крім того, під час зборів правління обговорили рішення дисциплінарних палат, порядок самоврядування та обговорили дату з’їзду експертів «Союзу експертів України», про що буде повідомлено найближчим часом.
Представляємо детальний звіт за 2022-2023 рік ВГО «Союз експертів України».
Звітний період був суттєво ускладнений запровадженням воєнного стану на території України та збройною агресією російської федерації проти України. Проте, Союз працював та активно вирішував питання професійної підтримки наших колег.
Представницька діяльність ВГО «Союз експертів України»
Має представництво у:
– Центральній експертній кваліфікаційній комісії Міністерства юстиції України, в тому числі кваліфікаційній та дисциплінарній палатах.
– секціях судових експертів Науково-консультативної та методичної ради Міністерства юстиції України.
– представництво Союзу в Раді з акредитації Національного агентства з акредитації Міністерства економічного розвитку і торгівлі України здійснює Президент ВГО «Союз експертів України» Ігор Стародубов.
Ігоря Стародубова призначено віцепрезидентом з питань захисту інноваційної діяльності та трансферу технологій на громадських засадах Українського Національного Комітету Міжнародної торгової палати.
Методична діяльність
Від 04.03.2022 року, в рамках ВГО «Союз експертів України» було запроваджено ФОНД ДОПОМОГИ ЕКСПЕРТАМ наша команда почала роботу зі зверненням до наших колег, українських та міжнародних організацій з допомоги, а також наших колег за кордоном.
Метою ФОНДУ ДОПОМОГИ ЕКСПЕРТАМ є надання притулку, психологічна підтримка, організація доставки ліків, предметів першої необхідності, допомога у доставці людини до лікарні. Союз експертів України узагальнив чинне законодавство щодо алгоритму дій у разі примусового відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану. Інформацію було систематизовано, та опубліковано на сайті Союзу експертів України.
27.05.2022 року між ДП «Інформаційні судові системи», «Союзом експертів України» та ДП «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій» було підписано меморандум, у якому сторони домовилися про:
– координацію та взаємодію під час роботи над створенням Порталу допомоги бізнесу, який зазнав збитків під час воєнної агресії рф.
– створення механізмів комунікації бізнесу та органів публічної влади засобами IT- технологій для виявлення та фіксації фактів порушення прав юридичних та фізичних осіб.
– організацію та підготовку спільних інформаційних матеріалів для реалізації мети Меморандуму за умови взаємного погодження.
– залучення до проведення спільних експертних та наукових досліджень.
Участь у наукових заходах та конференціях
26 травня 2022 р. віце-президент з економічного напряму ВГО «Союз експертів України» Кузнєцова Галина взяла участь, у якості спікера сесії «Механізми репарацій та контрибуцій як спосіб відшкодування збитків, спричинених воєнною агресією росії проти України. Міжнародна кримінальна відповідальність керівництва та громадян росії за воєнні злочини, вчинені в Україні», у Першому юридичному форумі ЄС- Східне партнерство, який відбувся у м. Варшаві.
10.06.2022 р. – віце-президент з напряму оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності Союзу експертів України, Олексій Мухін взяв участь в онлайн обговоренні проекту Закону про внесення змін до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
02.07.2022 р. – секцією з напряму економічних досліджень проведено круглий стіл з питань обговорення проєкту Методики визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям в наслідок зброїної агресії. Модератор – Кузнєцова Галина.
27.12.2022 р. – секцією з напряму економічних досліджень проведено онлайн-семінар на тему: “Новини в методичному забезпеченні проведення судово-економічних експертиз”. Модератор – Кузнєцова Галина.
09.03.2023 р.- за ініціативи Українського національного комітету Міжнародної торгової Палати, ВГО «Союз експертів України» відбулась онлайн-конференція для місцевих органів влади та ОМС щодо надання інструкції з документування наслідків російської військової агресії та розрахунку суми спричинених збитків і способів їх відшкодування.
16.03.2023р.- онлайн – дискусія, яка була ініційована Проєктом ЄС «ПравоJustice». Учасники заходу, представники Мін’юсту, ВГО «Союз експертів України», науково-дослідних інститутів та експерти Проєкту, обговорили сучасний стан IT- забезпечення судової-експертної діяльності, проблеми та можливі зміни в законодавстві.
13.04.2023 р.- онлайн- круглий стіл на тему: «Строки проведення судових експертиз та матеріально-технічне забезпечення експертних установ», ініційований Проєктом ЄС «Право- Justice». В обговоренні прийняли участь представники Мін’юсту, Верховної Ради України, інститутів судових експертиз, ВГО «Союз експертів України».
14.04.2023 р.- весняне засідання секції судової експертизи об’єктів інтелектуальної власності НКМР при Мін’юсті, в якому взяв участь Президент ВГО «Союз експертів України» Ігор Стародубов.
19.04.2023 р. – вебінар на тему: «Можливості судової експертизи у будівельній сфері. Практичні кейси», в якому взяли участь партнери ВГО «Союз експертів України» – CLC Group разом зі школою управління будівельними проєктами PRO PM.
28.04.2023 р. – відкриття Реєстру та вирішення проблем судової експертизи. Засідання Координаційної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України. Участь в засіданні взяли представники Міністерства, експерти державних спеціалізованих установ та експерти, які не є працівниками державних спеціалізованих установ.
10.05.2023 р. – засідання Ради з акредитації Національного агентства з акредитації України. Під час засідання було розглянуто інформацію щодо діяльності НААУ в 2022 році, стану та напрямків розвитку національної системи акредитації України, аналіз ризиків щодо діяльності НААУ, внесення змін до політик НААУ та затверджено Склад Ради з акредитації. Зокрема, до складу Ради з акредитації включено Президента Всеукраїнського громадського об’єднання «Союз експертів України» – Ігоря Вадимовича Стародубова.
29.05.2023 р. – нетворкінг на тему: «Операції з корпоративними правами, реалізація активів боржника та особливості їх реєстрації, воєнно-цивільний контекст», в якому прийняв участь Президент «Союзу експертів України» Ігор Стародубов.
09.06.2023 р. – ІІІ Всеукраїнський форум судових експертів на тему: «Судова експертиза в контексті відновлення України». Метою форуму-2023 став аналіз перспектив розвитку формування теоретичних і методичних основ судово-експертної діяльності в контексті відновлення України.
13-14.06.2023 р. – проведена акредитація Органу з інспектування Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України на відповідність вимогам стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17020:2019 в сфері інспектування «Судова економічна експертиза та економічні дослідження», в якому взяла участь віце-президент з напряму економічних досліджень ВГО «Союзу експертів України» Галина Кузнєцова.
01.07.2023 р. – онлайн-семінар на тему: «Методичне забезпечення проведення судово-економічних експертиз – зміни та новації», проведений секцією з напряму економічних досліджень ВГО «Союз експертів України». Модератор – Галина Кузнєцова.
04.07.2023 р. – форум-експозиція: «Технології будівництва та автономні рішення для відновлення інфраструктури», в якому взяв участь Президент ВГО «Союз експертів України» Ігор Стародубов. На форумі обговорювалися всі нюансі відновлення об’єктів інфраструктури, що зазнали руйнувань або пошкоджень, та потребують швидкого, законного і сучасного відновлення.
11.07.2023 р. – підписання Меморандуму про партнерство та співпрацю між Всеукраїнської громадською організацією «Союз експертів України», в особі президента ВГО «СЕУ» Ігоря Стародубова та Державним гемологічним центром України Міністерства фінансів України, в особі директора ДГЦУ Андрія Ткаленка. Цим Меморандумом передбачається посилення взаємодії та співпраці між СЕУ та ДГЦУ в сфері судової експертизи, науково-дослідної та науково-технічної діяльності.
12.07.2023 р. – засідання круглого столу на тему: «Фіксація руйнувань спричинених війною: нормативне забезпечення, виклики, обізнаність», ініційованого Українською асоціацією районних та обласних рад в рамках Проєкту «Підвищення обізнаності серед ОМС та громадян з фіксації руйнувань спричинених війною», який відбувся у пресцентрі «Укрінформ».
13.07.2023 р. – онлайн-зустріч із Sony Playstation, що організував Український національний комітет Міжнародної Торгової Палати за підтримки ВГО «Союз експертів України» на тему: «Особливості проведення експертних досліджень у сфері інтелектуальної власності товарів з використанням знаків для товарів і послуг, правовласником яких є компанія Sony Interactive Entertainment Inc», де в обговоренні теми взяв участь Ігор Стародубов.
20.07.2023 р. – засідання круглого столу на тему: «Юридична відповідальність судових експертів: ключові практичні питання», ініційованого Проєктом ЄС “Право-Justice”. Під час круглого столу учасники засідання обговорили найбільш актуальні питання та практичні проблеми, які стосуються сфери відповідальності судових експертів, а також можливі шляхи вдосконалення законодавства та правозастосування в цій сфері.
31.07.2023 р. – проведення опитування щодо оптимальної моделі самоврядної Асоціації приватних судових експертів, де ВГО «Союз експертів України» було запропоновано можливі варіанти для побудови подальшої злагодженої та ефективної діяльності приватних судових експертів, співпраці з Міністерством юстиції та створення чітких і прозорих умов для роботи дисциплінарної палати ЦЕКК.