Актуальні питання та перспективи розвитку судової експертизи в умовах війни

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Судова експертиза України вже рік працює в умовах високого навантаження. Підрахунок збитків, нові методики, закриті реєстри – війна диктує правила та визначає швидкість. Про роботу судових експертів в умовах збройної агресії говоримо з Президентом Всеукраїнської громадської організації «Союз експертів України» Ігорем Стародубовим.

Ігорю Вадимовичу, як вплинув на роботу судових експертів воєнний стан?

Звісно, проблем було багато. Починаючи з початку минулого року, експерти, які працювали в Чернігові, Херсоні, Сумах, Харкові, частинах Миколаївської та Запорізької областей, зазнали тяжких випробувань. Міста знаходились під обстрілами, людям доводилось виїжджати. Вже в червні ми повернулися до роботи в офісі. Але це Київ, не Миколаїв чи Херсон. В тому ж Харкові є будинки, яких просто не має… Деякі із наших експертів взагалі залишилися без даху над головою, тому про швидке відновлення роботи говорити було складно.

Збройна агресія зробила більш актуальною тему ведення проваджень в електронному форматі, як додаткової можливості разом із паперовою. На випадок екстреної евакуації й з урахуванням тих умов в яких всі зараз живуть, це могло б стати ефективним виходом. Тож ці питання ми підіймаємо постійно. Перший крок, завдяки Міністерству юстиції, вже зроблений, експертам надано можливість підписувати висновки в електронній формі, та надавати їх як електронний доказ для зацікавлених осіб. Складні часи вимагають складних рішень.

На час дії воєнного стану доступ до відомостей Реєстру атестованих судових експертів, розміщеного на сайті Міністерства юстиції, тимчасово закрили. За необхідності, фізична або юридична особа може звернутися до міністерства із запитом та отримати витяг. Тобто доведеться витратити певний час. Щоб дещо спростити пошук необхідного фахівця, на сайті ВГО «Союз експертів України», ми створили реєстр з тих фахівців які побажали додати туди інформацію про себе, та надали згоду на обробку їх персональних даних, і він є у відкритому доступі.

Які судові експертизи актуальні сьогодні?

Треба розуміти, що в більшості своїй, експерти які не працюють в державних експертних установах, займаються видами експертиз, які не потребують коштовного матеріально-технічного забезпечення. Експерти, які входять до «Союзу експертів України» – фахівці із багаторічним стажем експертної роботи в галузі економічних досліджень, будівельно-технічних, оціночно-будівельних, оціночно-земельних, інженерно-транспортних, товарознавчих та транспортно-товарознавчих досліджень, а також досліджень у сфері інтелектуальної власності.

Найбільш поширеними експертизами сьогодні є ті, що стосуються розрахунку збитків, нанесених внаслідок військової агресії. Це одна з головних тем, яка на жаль довго буде залишатися актуальною. Сьогодні значно завантажені експерти-будівельники та експерти, які виконують товарознавчі дослідження, експерти економісти. Оскільки експерти-члени ВГО «Союз експертів України» працюють перед усім із приватним сегментом, тому запити на експертизи пов’язані більше з розрахунками збитків для бізнесу.

Тим часом експерти, які є працівниками державних експертних установ, більше працюють в кримінальному процесі для визначення збитків, які були завдані війною, в рамках відкритих кримінальних проваджень, і експертиз що проводяться в рамках відкритих кримінальних проваджень щодо корупції. Роботи зараз вистачає всім, проте тієї, вартість якої відшкодовується як завжди мало.

Які експертизи вважаєте перспективними в рамках розвитку сфери?

Напрямків може бути безліч. Зараз з’являються нові види експертиз, які надалі можуть бути дуже цікавими для суспільства. Наприклад – експертиза-ДНК, може стати актуальною для аграріїв. Ситуація: купує людина, яка займається вирощуванням певного виду рослин насіння та згодом бачить, що виросло зовсім не те, що очікувалось. Людина звертається до постачальника, який в свою чергу переконує, що продав потрібний сорт. Виникає спір. Якщо взяти зразок на дослідження можна з’ясувати, що насіння було використано перероджене. Наслідок – маємо брак. Саме експертиза допомагає зробити неупереджений і точний висновок щодо причин спору.

Перспективною також може бути й почеркознавча експертиза, лінгвістична експертиза мовлення; технічна експертиза документів (звісно за виключенням досліджень грошей та бланків суворої відповідальності); матеріалів, речовин та виробів (лакофарбових матеріалів і покрить; полімерних матеріалів; нафтопродуктів і пально-мастильних матеріалів, та інш. за умови виведення їх зі кладу криміналістичних експертиз. На сьогодні цей вид експертиз віднесений до криміналістичної експертизи. Слід зазначити, що для проведення такого роду експертиз не потрібно великої матеріально-технічної бази, та належне матеріально технічне забезпечення фахівців вирішується, зокрема наданням можливістю оренди відповідного обладнання.

Також знову незрозумілим є обмеження атестації експертів, які не працюють в державних експертних установах, за наступними напрямками та видами судових експертиз: дослідження технічного стану та умов експлуатації машин та механізмів; дослідження подій на водному транспорті; дослідження авіаційних подій та інцидентів; теплотехнічні дослідження; Історико-археологічні дослідження земельних ділянок. Проте обов’язково треба зазначити, що відповідно, до діючої редакції «Закону про судову експертизу», призначення або замовлення судової експертизи не обмежується Реєстром атестованих судових експертів, оскільки особа або орган, які призначають або замовляють судову експертизу, можуть доручити її проведення, як тим судовим експертам, яких внесено до державного Реєстру атестованих судових експертів, так і іншим фахівцям з відповідних галузей знань.

Чи можна буде вважати діяльність судових експертів України в умовах війни передовою для світової практики в майбутньому?

Впевнений, що буде безліч прикладних кейсів, що стосуються розрахунку збитків. Вже зараз виникають питання, як розраховувати, від початку окупації чи від моменту потрапляння снарядів у будівлю? Впевнений, українські експерти будуть знати всі можливі нюанси в цих розрахунках і наш досвід буде корисним для міжнародної спільноти.

Також будуть еталонні кейси в експертів-будівельників. Що робити з будівлею після обстрілу? Що більш економічно доцільно: знести та побудувати нову, чи укріпити конструкцію та зробити ремонт. На ці питання вже зараз дають відповіді наші експерти.

Корисними для світової практики будуть й експертизи у галузі кібербезпеки. Тому, впевнено можна казати, що досвід українських експертів буде прикладом для інших і можливо передовим досвідом для всього світу.

Поділитися.

Залишити ВідповідьРедакція не несе відповідальності зі зміст коментарів читачів. Вся відповідальність за зміст лягає на коментаторів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: