Черговий семінар фахівців судової економічної експертизи відбувся у м. Києві

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

12 листопада 2016 року на базі Інституту права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України (м. Київ) відбувся черговий семінар фахівців судової економічної експертизи. У роботі семінару прийняли участь насамперед члени економічної секції Союзу експертів України, а також, відповідні фахівці інших організацій, державних та комерційних установ.

1Президент Союзу експертів України Головченко Людмила Миколаївна та виконавчий директор Дирекції Союзу Стародубов Вадим Володимирович почали роботу семінару з привітання з ювілеєм з Дня народження модератора семінару Кузнєцової Галини Олександрівни – кандидата економічних наук, директора ПП «Галаексперт» (м. Харків), судового експерта з економічних досліджень , голови економічної секції та Методичної ради економічної секції Союзу експертів України. На виконання рішення Правління Союзу експертів України, в ознаку визнання особистих заслуг у сприянні виконанню головної програмної мети Союзу – розвитку цивілізованого ринку експертних досліджень в Україні, високого рівня кваліфікації та професійної майстерності і у зв’язку з ювілеєм з Дня народження, Галині Олександрівні вручили одну з вищих заохочувальних відзнак Союзу – «Заслужений судовий експерт Союзу експертів України».

3 2Почесними грамотами Союзу експертів України з нагоди ювілеїв з Дня народження та за професійні заслуги також було відзначено: Бочкарьову Еммілію Іванівнусудового експерта, голову Одеського регіонального відділення Союзу експертів України та Болотну Людмилу Олександрівну судового експерта, члена Чернігівського регіонального відділення Союзу експертів України. Користуючись нагодою, а саме особистою участю у черговому заході Союзу, Почесні грамоти отримали нагороджені раніше на честь святкування професійного свята – Дня судового експерта члени економічної секції: Кравець Лариса Олексіївна, Бондарчук Тетяна Вікторівна, Савчак Вікторія Владиславівна, Чередниченко Алла Павлівна, Швед Оксана Миколаївна, Жукова Олена Вікторівна.

4Практичну роботу семінару розпочала Президент Союзу експертів України Головченко Людмила Миколаївна з доповіддю «Новини законодавства про судово – експертну діяльність». Була звернута увага експертів на строки проведення експертиз, початок відліку строків, роз’яснено, що розуміється під «більш розумним строком», який установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів. Мова йшла про особливості залучення експерта у кримінальному процесі стороною захисту на підставі ст. 243 КПК та про виконання норм Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», які стосуються експертів як надавачів публічних послуг.

З оглядом новин методичного забезпечення проведення судових економічних експертиз виступила Кузнєцова Галина Олександрівна – кандидат економічних наук, директор ПП «Галаексперт» (м. Харків), голова економічної секції та Методичної ради економічної секції Союзу експертів України. Були розглянуті та проаналізовані методика, розроблена Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз за реєстраційним номером 11.3.36 «Методика проведення досліджень з визначення реальної відсоткової ставки по кредитному договору із застосуванням ануїтетних та диференційованих платежів», та методика Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз за реєстраційним номером 11.2.53 «Методика визначення вартості чистих активів суб’єктів господарювання».

5Особливості проведення судово-економічних експертиз за господарськими та адміністративними справами з питань підприємницької діяльності суб’єктів господарювання зони АТО були наведені Кравець Ларисою Олексіївною – директором ТОВ «Фінансові системи бізнесу» (м. Київ), членом Методичної ради економічної секції Союзу експертів України. Питання, що розглядалося, є актуальним через особливості сплати податку на землю, орендної плати за землю, єдиного соціального внеску, штрафних санкцій за кредитними договорами суб’єктами господарської діяльності зони АТО.

6Законодавче та нормативне регулювання трансфертного ціноутворення в системі оподаткування висвітлено Кабановою Раїсою Стеофанівною – директором ПП “АФ”Актив-плюс” (м. Житомир), членом економічної секції Союзу експертів України. Було розглянуто основні нормативні акти, що регламентують трансфертне ціноутворення в Україні. Особливу увагу було приділено ідентифікації контрольованих операцій. Розглянуто ознаки пов’язаності платника податків та його контрагента – нерезидента. Приділено увагу методам, які застосовуються для розрахунку ціни, що відповідає принципу «витягнутої руки» та порядок розрахунку діапазону цін (рентабельності). Обговорено компетенцію судового експерта – економіста при проведенні судово – економічної експертизи чи експертного дослідження з питань трансфертного ціноутворення.

7За темою “Межі компетенції експерта – економіста при визначенні розміру матеріальних збитків (шкоди)”, доповідач Чередніченко Алла Павлівна – кандидат економічних наук, судовий експерт, член Методичної ради економічної секції Союзу експертів України, було розглянуто, в якій редакції можуть вирішуватися питання про розмір збитків, і які питання ставляться на вирішення експертів-економістів, відбулось обговорення застосування експертом спільного наказу Голов КРУ, МВС України, СБУ і Генеральної прокуратури від 19.10.2006р. №346/1025/685/53 «Про затвердження Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України». Наголошено, що єдиним нормативним документом, яким регулюється порядок визначення розміру збитків, є Постанова Кабінету Міністрів України від 22.01.1996р. № 116, із змінами і доповненнями, затверджений «Порядок визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей», який визначає механізм розрахунків розміру збитків підприємств від розкрадань, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей. Звернута увага на те, за яких умов може бути експертом документально підтвердженим розмір нестачі (надлишків), встановлений за результатами інвентаризації.

Після доповіді відбулася жвава дискусія, де експерти поділилися власним досвідом вирішення питань, пов’язаних із збитками як у економічному розумінні, так і матеріальною шкодою, встановлення якої залежить від юридичного розуміння збитків.

Цікавим був виступ доктора економічних наук Педь Ірини Валеріївни – члена Союзу експертів України, яка звернула увагу колег саме на відмінності між економічним і юридичним змістом категорії “збитки”. В основу юридичного визначення збитків покладено підстави їх виникнення – протиправні дії певної особи. З економічної ж точки зору збитками визнаються будь-які втрати, пов’язані зі зменшенням майна чи погіршенням його якості незалежно від того, з яких причин вони виникли. Ірина Валеріївна застерегла експертів від помилок і при вирішенні питань, пов’язаних із розрахунками упущеної вигоди, де важливе місце займає якраз юридична сторона – встановлення безпосереднього причинного зв’язку з неналежним виконанням відповідачем зобов’язань. У вирішенні спорів про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди не експерти, а суди повинні дослідити, чи могли такі збитки бути реально понесені кредитором та чи вживав кредитор заходів щодо їх відшкодування. Зі змісту статей 614, 623 ЦК України та статті 226 ГК України вбачається, що для застосування такого заходу відповідальності, як стягнення збитків потрібна наявність усіх елементів складу господарського правопорушення: порушення зобов’язання, збитків, причинного зв’язку між порушенням зобов’язання та збитками,вини суб’єкта господарської діяльності.

Закінчився семінар відповідями на запитання та виступами членів секції, фаховим спілкуванням та обміном досвідом роботи. За відгуками учасників семінару, він пройшов вдало, був корисним та актуальним.

Традиційно усі учасники семінару отримали «Посвідчення про участь у роботі семінару Союзу експертів України».

8

Поділитися.

Коментарі закриті.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: