Другого липня 2022 року відбувся он-лайн круглий стіл експертів Секції з напряму економічних досліджень ВГО «Союз експертів України» з питання обговорення Проекту «Методики визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності», розробленої Мінекономіки та Фондом державного майна України, та з інших питань.
З вітальним словом виступила заступник начальника головного управління – начальник відділу нормативно-правового забезпечення організаційних засад судово-експертної діяльності Міністерства юстиції України Стельмах Ольга Миколаївна. Вона відзначила діяльність Союзу експертів у обговоренні та розробці питань нормативного регулювання експертної діяльності та ознайомила присутніх з останніми нормативними змінами, серед інших, із змінами до «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та судових досліджень», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 року за № 53/5 та «Інструкції про особливості здійснення судово-експертної діяльності атестованими судовими експертами, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах», затвердженої наказом Міністерства юстиції України 12.12.2011 року за №3505/5, які діють з 24 червня 2022 року. За якими, доповнено розділ IV Інструкції 53/5 новим пунктом такого змісту: «4.22. Оформлення клопотання експерта, висновку експерта (експертів), додатків до нього та повідомлення про неможливість надання висновку в електронній формі здійснюється з накладанням кваліфікованого електронного підпису експерта із засвідченням його кваліфікованою електронною печаткою експертної установи (одноразово на кожному файлі)”, та доповнено пункт 14 розділу III до Інструкції № 3505/5 новим абзацом такого змісту: «Оформлення клопотання судового експерта, підсумкового документа в електронній формі здійснюється з накладанням кваліфікованого електронного підпису судового експерта (одноразово на кожний файл) із засвідченням його кваліфікованою електронною печаткою (у разі наявності)».
Наразі головою секції з напряму економічних досліджень, судовим експертом, д.е.н., доцентом Кузнєцовою Галиною запропоновано включення судових експертів до підсистеми «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи – підсистеми, що забезпечує обмін процесуальними документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, органами та установами системи правосуддя, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу. Наведені новації дозволять надсилати електронні висновки експертів, підписані електронним підписом, безпосередньо до електронного суду та сторонам по справі.
З вітальним словом також виступив Президент ВГО «Союз експертів України» Стародубов Ігор. Він наголосив, що наведений Проект Методики потребує ретельного доопрацювання. Окремі положення з цього питання вже направлялись до Міністерства юстиції України.
В обговоренні Проекту «Методики визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності» взяли участь судові експерти – економісти, кандидати економічних наук Чередниченко Алла, Аніщенко Ольга, Гершман Юрій, Столяр Оксана, Гавриш Галина, Морозова Олена, Марчук Лариса, судовий експерт-економіст Пічкур Володимир, та інш. За підсумками обговорення Проекту Методики запропоновано ряд змін, які після узагальнення будуть направлені до Міністерства юстиції щодо подальшого опрацювання.
Серед іншого обговорювались питання внесення змін до «Положення про Центральну експертно-кваліфікаційну комісію при Міністерстві юстиції України та атестацію судових експертів», які після узагальнення будуть також направлені до Міністерства юстиції.
Наприкінці обговорення, Кузнєцова Галина привітала всіх експертів з професійним святом «День судового експерта», висловила бажання щодо частішого спілкування та обміну знаннями з метою підвищення професійної кваліфікації.