Президент Всеукраїнської громадської організації «Союз експертів України» Ігор Стародубов взяв участь у засіданні круглого столу на тему «Фіксація руйнувань спричинених війною: нормативне забезпечення, виклики, обізнаність», ініційованого Українською асоціацією районних та обласних рад в рамках Проєкту «Підвищення обізнаності серед ОМС та громадян з фіксації руйнувань спричинених війною», який відбувся у пресцентрі «Укрінформ».
«Агресивна війна російської федерації проти України сьогодні ввійшла в кожну українську родину без виключення, в кожну територіальну громаду і сьогодні багато людей опинилися в такому стані, коли знищено майно, знищено все те, що наживалось роками. Тож сьогодні наше завдання, і Проєкту «Фенікс», який реалізується за підтримки Фонду Східна Європа за підтримки Європейського Союзу, допомогти та розповісти кожному громадянину України, який потребує допомоги в плані того, яким чином фіксувати руйнування і як вірно і своєчасно оформлювати документи, а також довести до відома і оформити методичну допомогу для органів місцевого самоврядування, які обрані людьми і які згідно законодавства та нормативної бази, повинні цю роботу на місцях організовувати. Виконавчій владі також, котра дотична до прийняття рішень в цих питаннях і безумовно усім, хто сьогодні намагається всі ці питання організувати, вірно зафіксувати і наблизити і перемогу України і відновлювати Україну після наслідків агресивної війни. Тому тут сьогодні зібралася команда фахівців, які допоможуть організувати якісний зворотній зв’язок усім хто цього потребує», – заявив президент Української асоціації районних та обласних рад Сергій Чернов.
В свою чергу Ольга Войтович, менеджерка проекту «Фенікс», програмна менеджерка проєкту Фонд «Східна Європа» зазначила, що повномасштабне вторгнення росії спричинило безліч важких наслідків: окупація територій, мінування, масове переміщення людей, екологічні лиха, але це лише частина проблем, які сьогодні потребують невідкладних дій.
«Один з таких викликів – руйнація будинків, об’єктів інфраструктури. Нажаль війна й досі триває, тому нові руйнування ще можуть бути. За різними даними від 24 лютого 2022 року було зруйновано понад 150 тисяч будинків українців і близько 18 тисяч з них – це багатоповерхівки. Мільйони людей зіштовхнулися із ситуацією пошкодження або руйнування майна, при цьому багато людей просто не знають, що робити далі. Тому цей проєкт ми вважаємо важливим і маємо змогу підтримати грантом, він спрямований на те, щоб підвищити обізнаність людей та органів місцевого самоврядування, розповісти що потрібно зробити, щоб правильно зафіксувати руйнування і в подальшому отримати компенсації», – зазначила Ольга Войтович.
Керівник Проєкту «Підвищення обізнаності серед ОМС та громадян з фіксації руйнувань спричинених війною» Андрій Маляр підкреслив, що на сьогодні Українська асоціація районних та обласних рад розпочала масштабний проєкт щодо розробки методичних та інформаційних матеріалів з фіксації наслідків руйнувань.
«На цей час нами вже розроблено Алгоритм. Цей Алгоритм упорядковує дії з фіксації зруйнованого чи пошкодженого майна. Цей Алгоритм розроблявся провідними юристами, адвокатами за участі експертів, він пройшов погодження в експертних установах. Цей Алгоритм не є дисонуючим, він доповнює всю нормативно-правову базу, яка була створена вже і яка продовжує створюватись в державі. Основна мета створення цього Алгоритму – це логічність і зрозумілість. Тобто цим Алгоритмом ми узагальнили дуже велику кількість нормативно-правових документів і зробили розуміння цих документів більш доступним та більш чітким. По-друге, цей Алгоритм дає можливість в екстремальних ситуаціях, які зараз відбуваються в Україні робити дуже оперативно збір доказів, фіксацію та збереження цієї інформації. Ми вважаємо, що розробка таких рекомендаційних матеріалів вкрай необхідна і дуже корисна. Тому вважаю, що наш проєкт принесе велику користь громадянам і Україні», – розповів Андрій Маляр.
Під час засідання круглого столу президент ВГО «Союз експертів України» виступив з доповіддю на тему: «Експертна оцінка в контексті фіксації». На початку доповіді Ігор Стародубов зазначив, що оцінка – це процес визначення вартості на дату оцінки за відповідною процедурою, а експертиза – це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки та мистецтва. Результатами цих процесів є звіт оцінювача і висновок судового експерта.
«Визначення шкоди та збитків нанесених державі військовими діями підлягають відшкодуванню лише у два способи: у вигляді репарації та контрибуції. Треба зазначити що ці два поняття можуть бути задіяними тільки після завершення війни та підписання необхідних документів, або то мирна угода, або акт про капітуляцію», – пояснив Ігор Стародубов.
Він зауважив, що слід розрізняти поняття відшкодування та компенсації збитків. Адже компенсація збитків може не покривати вартість втраченого або пошкодженого майна, тим часом відшкодування збитків означає повне відшкодування прямих та непрямих збитків, проте в цьому випадку неминуча саме судова процедура. До уваги учасників заходу Ігор Стародубов детально пояснив обидва механізми отримання грошей за втрачене або пошкоджене майно. Слід зазначити, що Ігор Стародубов брав безпосередню участь у розробці та затвердженні Алгоритму, який покликаний упорядкувати дії з фіксації зруйновного чи пошкодженого майна.
Також в ході круглого столу виступив експерт Проєкту, Костянтин Ковальов, який проінформував присутніх про те, що потрібно зробити для відновлення зруйнованого чи пошкодженого майна та подальшого розвитку громади, розповів про порядок фіксації наслідків агресії, та пояснив передумови створення Алгоритму дій з фіксації зруйнованого чи пошкодженого майна.
Крім того, виступили експерт Ярослав Белих та професор Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого Олександр Сердюк.
Необхідність даного заходу та розпочатої роботи також підкреслили керівники органів місцевого самоврядування, які були присутніми на обговоренні та мали можливість задати питання експертам.