Віце-президент з напряму оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності Союзу експертів України Олексій Мухін взяв участь в он-лайн обговоренні проекту Закону про внесення змін до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

10 червня 2022 відбулося он-лайн засідання із представником Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Мовчаном Олексієм Васильовичем стосовно проекту Закону про внесення змін до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі – проект Закону про оцінку), це засідання продовжило обговорення проекту Закону про оцінку, яке було розпочато Фондом державного майна України 03 червня 2022 року.
Основними завданнями, які має вирішити проект Закону про оцінку є:
впровадження міжнародних стандартів оцінки в національну практику оцінки майна та визнання іноземних кваліфікаційних свідоцтв оцінювача на території України;
врегулювання, так званої, «фракційної оцінки»;
врегулювання розбіжностей, пов’язаних із оцінкою майна, що існують в законодавстві з питань судової експертизи;
удосконалення етапів проходження професійної підготовки оцінювачів;
впровадження системи підтвердження кваліфікації оцінювачів;
спрощення умов набуття суб’єктами господарювання права на провадження оціночної діяльності, зокрема із застосуванням декларативного принципу здійснення господарської діяльності;
впровадження законодавчих підстав для здійснення оцінки майна оцінювачем як самозайнятою особою;
удосконалення заходів, спрямованих на регулювання професійної оціночної діяльності;
впровадження дисциплінарних стягнень за порушення оцінювачем законодавства з оцінки майна;
врегулювання оформлення результатів оцінки майна в електронній формі;
посилення громадського регулювання оцінки майна;
уточнення норм щодо оцінки збитків, що в умовах військового часу є нагальним питанням;
запровадження цифровізованого сучасного обліку та реєстрації звітів про оцінку державного та комунального майна та рецензій.
Велику кількість цих питань Проект Закону про оцінку дійсно може вирішити та покращити оціночну діяльність в Україні, водночас деякі запропоновані зміни, на думку головного судового експерта відділу оціночної діяльності лабораторії будівельних, земельних, екологічних досліджень та оціночної діяльності Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, віце-президента з напряму оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності Союзу експертів України, кандидата економічних наук, Заслуженого економіста України, REV («Визнаний Європейський Оцінювач») Олексія Мухіна, можуть значно ускладнити роботу оцінювачів та саморегулівних організацій оцінювачів.
Так, пункт 2 статті 27 проекту Закону про оцінку передбачає, що обов’язком саморегулівних організацій оцінювачів є в тому числі здійснення перевірки практичної діяльності з оцінки майна оцінювачів, у обсязі не менш ніж п’ять відсотків перевірених звітів про оцінку від загальної кількості складених звітів про оцінку у звітному періоді щодо кожного оцінювача.
Зазначена норма, саме в передбаченому обсязі (5% від загальної кількості складених звітів про оцінку у звітному періоді щодо кожного оцінювача) на погляд Олексія Мухіна, призведе до колапсу оціночної галузі, колосального розширення штату експертних рад, формалізації процесу рецензування, додаткового значного грошового навантаження на оцінювачів, що в решті решт буде перекладено на кінцевого споживача послуги.
Про що він і доповів на засіданні. Заступник Голови Фонду державного майна України (далі –ФДМУ) Бєлова Юлія Віалетівна у своєму виступі зазначила, що ФДМУ готовий прислухатися о слушних зауважень.
Враховуючи, що проектом Закону про оцінку передбачено внесення змін до напрямків оцінки майна в наступній редакції:
1-й напрям оцінки майна «Оцінка об’єктів нерухомого майна (нерухомості)»;
2-й напрям оцінки майна «Оцінка рухомого майна»;
3-й напрям оцінки майна «Оцінка бізнесу, інтересів у бізнесі, фінансових інструментів та нематеріальних активів»,
Союз експертів України буде пропонувати викласти пункт 2 статті 27 проекту Закону про оцінку в наступній редакції: «обов’язком саморегулівних організацій оцінювачів є … здійснення перевірки практичної діяльності з оцінки майна оцінювачів, у обсязі не менш ніж три перевірених звіти про оцінку або проекти звітів про оцінку по кожному із напрямків, проекти звітів про оцінку можуть бути прорецензовані у разі відсутності у оцінювача звітів про оцінку за цими напрямами у звітному періоді, щодо кожного оцінювача».

Лист для ознайомлення 

Поділитися.

Залишити ВідповідьРедакція не несе відповідальності зі зміст коментарів читачів. Вся відповідальність за зміст лягає на коментаторів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: