Алгоритму дій у разі примусового відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Союз експертів України узагальнив чинне законодавство щодо алгоритму дій у разі примусового відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану. Звертаємо увагу на вимогу оцінювання майна при його відчуженні. Наразі, ми звернулися за роз’ясненнями до ФДМУ щодо специфіки проведення оцінки в таких умовах, на що отримали відповідь, що методика розроблена та перебуває на затвердженні. Тому, чекаємо на деталізації від регулятора.
Поки пропонуємо стислий алгоритм дій при відчуженні майна в умовах воєнного стану.
Для здійснення незалежної оцінки майна звертайтеся до Союзу експертів України за тел. (096) 453-99-20 e-mail centre.seu@gmail.com

АЛГОРИТМ ДІЙ У РАЗІ ПРИМУСОВОГО ВІДЧУЖЕННЯ АБО ВИЛУЧЕННЯ МАЙНА В УМОВАХ ПРАВОВОГО РЕЖИМУ ВОЄННОГО СТАНУ:

Загальні положення

! Примусове відчуження або вилучення майна може відбуватись лише після затвердження Верховною Радою України Указу Президента про введення надзвичайного чи воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та до скасування воєнного стану відповідним Указом Президента або його припинення після закінчення строку, на який його було введено.
! Відчуження може бути здійснено тільки щодо приватного майна з повним відшкодуванням його вартості, а вилучення може бути здійснено тільки щодо державного майна без відшкодування вартості такого майна.
! Існує два шляхи відшкодування:

  • Попереднє повне відшкодування вартості майна, що здійснюється на момент підписання відповідного акту. У такому випадку розмір відшкодування визначається на підставі документа, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки.
  • Наступне повне відшкодування вартості майна здійснюється після скасування воєнного стану на підставі заяви колишнього власника до територіального центру комплектування та соціальної підтримки Збройних сил України за місцем відчуження майна.

! Право на відшкодування вартості майна (компенсацію) у разі його примусового відчуження в умовах воєнного стану мають фізичні та юридичні особи – власники майна або їх правонаступники/спадкоємці.
! Відчужуватись для потреб держави може будь-яке майно – будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно.
! Якщо після скасування воєнного стану майно, зберіглося, колишній власник може його повернути в судовому порядку. Одночасно особа зобов’язується повернути грошову суму, яка була нею одержана у зв’язку з відчуженням майна, з вирахуванням розумної плати за використання цього майна.
! Колишній власник майна, яке було примусово відчужене, може вимагати взамін надання йому іншого майна, якщо це можливо.

Алгоритм дій

Алгоритм в схемі 

! Рішення про примусове відчуження або вилучення майна у зв’язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану приймається військовим командуванням, погодженим відповідно з обласною, районною, Київською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради.
! У місцевостях, де ведуться бойові дії, примусове відчуження або вилучення майна здійснюється за рішенням військового командування без погодження з іншими органами.
Власник та уповноважені особи військового командування мають скласти акт про примусове відчуження або вилучення майна. Бланк акта про примусове відчуження або вилучення майна виготовляється за єдиним зразком, затвердженим Кабінетом Міністрів України (зразок бланку додається). В цьому акті зазначаються:
1) назва військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження або вилучення майна, або військового командування чи органу, що прийняв таке рішення;
2) відомості про власника (власників) майна:

  • для юридичних осіб – повне найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код;
  • для фізичних осіб – прізвище, ім’я, по батькові, адреса постійного місця проживання та ІНН;

3) відомості про документ, що встановлює право власності на майно (у разі наявності) – договір купівлі-продажу, дарування, міни тощо;
4) опис майна, достатній для його ідентифікації. Для нерухомого майна – відомості про місцезнаходження (адреса), для рухомого майна (наземні, водні та повітряні транспортні засоби) – відомості про реєстраційний номер транспортного засобу, марку, модель, номер шасі, рік випуску та інші реєстраційні дані;
5) сума виплачених коштів (у разі попереднього повного відшкодування вартості майна).

Акт підписується власником майна або його законним представником і уповноваженими особами військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження майна, або військового командування чи органу, що прийняв таке рішення, і скріплюється печатками військового командування та/або зазначених органів.
До акту додається документ, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки, яка проводилася у зв’язку з прийняттям рішення про його примусове відчуження.
Право державної власності на майно виникає з дати підписання акта.

Акт про примусове відчуження або вилучення майна (додаток)

! Оцінка майна, що підлягає примусовому відчуженню, проводиться юридичними та фізичними особами-підприємцями, які є суб’єктами оціночної діяльності згідно законодавства про оцінку майна.
! У разі неможливості залучити до оцінки майна суб’єктів оціночної діяльності така оцінка проводиться органами державної влади або органами місцевого самоврядування за погодженням із власником майна. У разі відмови або відсутності власника майна зазначені органи мають право проводити таку оцінку самостійно. Оцінка майна, за якою попередньому власнику було відшкодовано вартість примусово відчуженого майна, може бути оскаржена до суду.
! У разі відсутності особи, у якої відчужується або вилучається майно, або її законного представника під час складання акту про примусове відчуження або вилучення майна такий акт складається без її участі. У такому разі власник майна або його законний представник має право на ознайомлення з актом про примусове відчуження або вилучення майна.
! Примірник акту та документ, що містить висновок про вартість майна, вручаються під розписку особі, у якої відчужується або вилучається майно, або її уповноваженому представнику.

Власник майна має подати заяву про виплату наступної повної компенсації за примусово відчужене майно за місцем відчуження майна до територіального центру комплектування та соціальної підтримки Збройних сил України.
У заяві слід зазначити такі відомості про заявника:

  • повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім’я та по батькові (для фізичних осіб);
  • місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
  • ЄДРПОУ (для юридичних осіб), ІНН (для фізичних осіб);
  • реквізити банківського рахунка.

До заяви додаються акт про примусове відчуження майна та висновок про вартість такого майна.
! Не допускається відмова у прийнятті та розгляді заяви про виплату повної компенсації за примусово відчужене майно!
Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Збройних сил України, розглядає заяву протягом десяти робочих днів з дня її подання.
За результатами розгляду заяви уповноважений орган оформляє висновок про здійснення виплат для наступної повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного стану.
У висновку зазначаються:

  • дата його видачі, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видала;
  • дата прийняття і номер акта, на підставі якого здійснено примусове відчуження майна;
  • найменування майна, що примусово відчужене;
  • розмір компенсації, що підлягає виплаті;
  • відомості про заявника, зазначені в пункті 6 цього Порядку;
  • інші дані.

Уповноважена посадова особа підписує висновок із зазначенням прізвища та ініціалів і скріплює підпис печаткою.
! У разі виникнення потреби в перевірці викладених у заяві фактів та з’ясуванні додаткових обставин заява розглядається протягом одного місяця.
Виплата повної компенсації здійснюється органами, що прийняли рішення про примусове відчуження майна, у порядку черговості оформлення висновків за рахунок і в межах коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати наступної повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану.
! Спори, пов’язані з виплатою наступної повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правого режиму воєнного чи надзвичайного стану, вирішуються в судовому порядку.

Нормативні джерела:

Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану : Закон України від 17.05.2012 № 4765-VI // https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4765-17#n68
Порядок розгляду заяв та здійснення виплат для наступної повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану : Постанова Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2012 р. № 998 // https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/998-2012-%D0%BF#top

 

 

Поділитися.

Залишити ВідповідьРедакція не несе відповідальності зі зміст коментарів читачів. Вся відповідальність за зміст лягає на коментаторів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: